КІНТО - управління активами
Українська English Русский Мапа сайту   
    


Інвестиційні фонди
Інвестиційні фонди
Пенсійні фонди
Пенсійні фонди
Інвестиційно-банківські послуги
Інвестиційно-банківські послуги
авторизація клієнта:
E-mail:
Пароль:


контактні телефони
044 246-7350Фінансовий ринок - явище динамічне, і така річ як похідні цінні папери відіграє в ньому значну роль. Протягом останніх 25-30 років на багатьох світових біржах з’явилися і торгуються ф’ючерси, опціони, свопи, і ті об’єми коштів, що рухаються в межах ринку похідних, давно переросли суму в 250 трильйонів доларів. Похідним цінним папером – деривативом - називається фінансовий інструмент, вартість якого залежить від вартості інших, базових змінних, тобто є похідною величиною. Як правило, цими змінними виступають ціни різноманітних ринкових активів. Наприклад, ф’ючерс на акцію є похідним цінним папером, вартість якого залежить від вартості акції.

Так що таке ф’ючерс? Ф’ючерсний контракт – це угода на купівлю або продаж активу у визначений час у майбутньому за заздалегідь обумовленою ціною. Ф’ючерсні угоди укладаються на біржі, тому їх завжди стандартизують, а біржа гарантує, що контракт буде виконаний.

У 2010 році Україна долучилася до світового ринку похідних інструментів - на Українській біржі стартували торги по ф’ючерсу. Компанія «КІНТО» однією з перших стала учасником ринку похідних інструментів Української біржі, надаючи клієнтам можливість брати участь в торгівлі українськими ф’ючерсами.

Параметри участі в торгах на строковому ринку Українській біржі

Розглянемо процедуру укладання ф’ючерсного контракту на прикладі ф’ючерсу на індекс UX Української Біржі.

Для кращого розуміння введемо двох умовних інвесторів – з Києва та Донецька, в яких на біржових рахунках є 10 000 грн. та 7 000 грн. відповідно.

Уявімо собі, що 20 березня об 11:45 інвестор із Києва проаналізував ситуацію на ринку і вирішив, що з поточного рівня у 2750 пунктів індекс UX за 2 місяці підніметься на 40% до 3850, і захотів на цьому заробити. Ми вже знаємо, що вартість ф’ючерсу залежить від вартості базового активу, а в даному випадку базовим активом виступає індекс UX. Інвестор із Києва виставив заявку на купівлю 5 контрактів на індекс УБ за ціною 2750 грн. В той же час інший інвестор, з Донецька, вирішив, що індекс падатиме, тому відправив заявку на продаж 5 контрактів (так звана, коротка позиція) по 2750 грн. На біржі дві заявки зустрілися та виконалися. Таким чином, інвестор з Києва зобов’язався через певний час купити індекс, а інвестор з Донецька - продати індекс за ціною 2750 грн.

Закриття позиції

Далі події розвивалися так: індекс дійсно почав зростати і дістався позначки 3100. Інвестор з Донецька втратив на кожному контракті 350 грн. (2750 грн. – 3100 грн. ). Адже для того, щоб продати інвестору з Києва індекс УБ за 2750 грн., інвестору з Донецька потрібно було купити його на ринку за 3100 грн. Інвестор з Донецька подумав, що помилився, і вирішив закрити позицію, не чекаючи далі.

Закриття ф’ючерсної позиції відбувається шляхом відкриття протилежної позиції на ринку. Інвестор з Донецька придбав 5 контрактів за 3100 грн. у інвестора з Полтави, який на рівні 3100 грн. виставив заявку на продаж 5 контрактів і, таким чином, переклав свої зобов’язання перед київським інвестором на інвестора з Полтави.

Характеристики ф’ючерсного контракту

В реальному житті всі вище згадані умови серйозно стандартизуються біржею. Нижче наводимо деякі з стандартів:

Актив – індекс UX. В перспективі - створення ф’ючерсів з іншими активами – акціями, золотом, валютами тощо

Величина контракту (кількість активу в одному контракті) – один контракт дорівнює значенню індексу УБ .

Ціна контракту виставляється в гривнях, при цьому одна гривня ф’ючерсу відповідає одному індексному пункту

Тип - розрахунковий, фізичної поставки не відбувається

Строки закінчення дії контракту (строки умовної поставки): ф’ючерс на індекс UX має чотири контракти на рік - березневий, червневий, вересневий і грудневий. Назва відповідає місяцю закінчення строку обігу контракту та його виконання

Останній день обігу: – 14 число місяця виконання

Дата виконання: – 15 число місяця виконання

Ціна виконання: середнє значення індексу за останню годину торгів у останній день обігу

В нашому прикладі інвестори купували та продавали червневий контракт, адже угоди укладалися 20 березня, коли торгується контракт з виконанням у червні

Щоденні розрахунки, клірингова маржа та кредитний ризик

Для того, щоб інвестор з Києва виконав свої зобов’язання перед інвестором з Донецька, а потім з Полтави та навпаки, існує біржа, яка забезпечує торги, унеможливлюючи «дефолт». Саме для цього біржа застосовує поняття Гарантійного забезпечення - початкової маржі.

Повертаючись до умовних подій 20 березня, коли укладалася угода між київським та донецьким інвесторами, біржа в якості гарантійного забезпечення заблокувала 20% від вартості кожного контракту, і це стало гарантією виконання зобов’язань з боку інвесторів.

20% від 2750 грн. становить 550 грн., контрактів киянин купив 5, тому загальна сума гарантійного забезпечення склала 2750 грн. Аналогічно біржею було заблоковано 2750 грн. донецького інвестора. У підсумку, в інвестора з Києва залишилося 7250 грн., а залишок донецького інвестора склав 4250 грн.

Нагадуємо, угода була укладена об 11:45, а вже до закриття торгової сесії індекс УБ піднявся на 3,5%, закрившись на рівні 2832 пунктів, тож і ціна ф’ючерсу зросла до 2832 грн.

Що буде далі з нашими інвесторами? Кожного дня рахунки інвесторів коригуються, відображаючи прибуток чи збиток кожного інвестора за допомогою так званої варіаційної маржі. В нашому випадку на кінець торгової сесії інвестор з Києва сформував прибуток у розмірі 410 грн. (2832 – 2750 = 82 *5 =410 грн.), відповідно інвестор з Донецька втратив 410 грн.

На клірингу - після завершення торгів - біржа забирає 410 грн. в інвестора з Донецька та передає їх на рахунок інвестора з Києва.

Таким чином, після першого торгового дня рахунок київського інвестора зріс з 7250 грн. до 7660 грн., а в донецького інвестора зменшився до 3840 грн.

Важливий момент. Інвестор з Донецька мав кошти для того, щоб розплатися на клірингу з інвестором з Києва. Але може виникнути ситуація, коли у інвестора не вистачає коштів, щоб оплатити варіаційну маржу. В такому випадку брокер повідомляє про це інвестора та просить його додати коштів на рахунок або закрити позицію. Таке повідомлення має назву Маржинальна вимога або Margin Call. Якщо інвестор не зробить необхідного, брокер закриває його автоматично. Тому, зазвичай, інвестори слідкують за своїми позиціями і не допускають ситуації Margin Call.

Торгівля

Насправді, такий інструмент як ф’ючерс надає можливість інвесторам використовувати та конструювати різні стратегії та торгові підходи, починаючи з простої купівлі або продажу «ринку» та завершуючи алгоритмічною торгівлею.

Тож, якщо у Вас виникло бажання спробувати свої сили на ринку деривативів, запрошуємо Вас на:

- консультацію, де менеджери просто за терміналами продемонструють Вам процес торгівлі на ринку,

- семінар, де Ви дізнаєтеся про всі аспекти ринку деривативів та базові торгові стратегії,

- на учбові торги, де надається можливість поторгувати ф’ючерсами та познайомитися з торговим терміналом.

Розмір гарантійного забезпечення: 20%

Рекомендуємо кожному інвестору, який бажає спробувати свої сили на строковому ринку Української біржі ознайомитися з Регламентом «КІНТО».


 
Документ:   Надрукувати    Надіслати другу  Вгору   

© Кінто. Інвестиції і цінні папери в Україні
Повідомлення і застереження
Україна, Київ - 04070,
вул. Сагайдачного, 25-Б, 3 поверх
Тел.: (044) 462-5377, 462-5140

© Розроблено NewAgeLab, 2003.
        bigmir)net
TOP 100     Rambler's Top100        

Купівля акцій он-лайн Купівля акцій в Україні (УКРАЇНА) Біржа Особисті фінанси Ринок цінних паперів Інтернет-трейдинг Купити акції Брокер Торги Трейдинг Цінні папери Котирування Quik Деривативи КМ-Інвестор Торгівля акціями Ф'ючерс в Україні Аналітика фондового ринку в Україні Інтернет-трейдинг Маржинальна торгівля Трейдінг