Накопичувальні пенсії – на часі

Такого висновку дійшли учасники зустрічі з питань запровадження обов’язкової накопичувальної системи пенсійного забезпечення, яка відбулась у Міністерстві соціальної політики. Пропонуємо Вашій увазі декілька тез учасників.

Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України: «Недофінансована сьогодні система соціального страхування збільшує навантаження на майбутні покоління. Лише за близько 40% осіб працездатного віку від 15 до 64 років в Україні сплачуються внески до солідарної пенсійної системи. Серед тих людей, які уклали декларації із сімейним лікарем, є значна кількість таких, які ніколи не сплачували внески до Пенсійного фонду. Це свідчить про значну частку нелегальної зайнятості. Ми маємо найближчим часом запровадити прозору систему накопичувального пенсійного забезпечення, в першу чергу для молоді, яка стимулюватиме офіційну зайнятість, прагнення людей отримувати «білі» зарплати. Це одночасно збільшить фінансову спроможність солідарної пенсійної системи».

Анатолій Кінах, Президент Українського союзу промисловців і підприємців: «Запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи – це питання загальнонаціонального значення. Його не можна зводити до односторонніх дискусій на рівні фіскальних інтересів держави або інтересів роботодавців у зниження навантаження на фонд оплати праці та інших подібних. Ми маємо зафіксувати, що реформа пенсійної системи, розпочата у 2003 році, яка передбачає перехід до трирівневої пенсійної системи з солідарною та накопичувальною складовими, має незворотній характер, комплексний та системний вплив на всі сфери життєдіяльності суспільства. А тому держава має координувати її на найвищому рівні, на базі програмно-системного підходу з урахуванням інтересів всіх зацікавлених сторін. Ми пропонуємо для цього створити робочу групу при Національній тристоронній соціально-економічній раді, яка є консультативно-дорадчим органом при Президентові України».

Сергій Біленький, виконавчий директор Федерації металургів України зазначив, що суттєвими проблемами для забезпечення гідних пенсій є також низький рівень ВВП на душу населення в Україні та тіньова зайнятість і висловив застереження що в Ураїні зараз недостатньо інвестиційних інструментів, які мають забезпечувати зебреження пенсійних накопичень людей, а також висока корупція, що необхідно враховувати при прийнятті рішень щодо моделі роботи накопичувальної системи.

Григорій Осовий, голова Федерації професійних спілок України, підкреслив, що повною мірою перевагами накопичувальної пенсійної системи не зможуть скористатись люди з низькими доходами, для яких систему соціального захисту потрібно вибудовувати з урахування цього факту. Він підтримав позицію, що необхідно підвищити координацію роботи державних органів щодо запровадження, зокрема, долучити до цієї роботи Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Галина Третьякова, народний депутат, голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів підтримала необхідність залучити економічний блок Уряду, зокрема, для пошуку компенсаторів, які дозволять запровадити накопичувальну систему без суттєвого збільшення навантаження на фонд оплати праці. Вона представила бачення, що в подальшому можна частково «роздержавити» соціальну систему, запровадивши неоподатковуваний розмір доходу домогосподарств, завдяки чому домогосподарства отримають у власність додатковий ресурс, за рахунок якого забезпечуватимуть свої соціальні потреби. Пані Галина підкреслила, що системні реформи, в тому числі запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи, мають розглядатись паралельно та координуватись одна з одною.

Наталія Королевська - народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранівзазначила, що запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи має бути поступовим, передбачати етапність, добровільність для певних груп, і що паралельно необхідно вирішувати проблемні питання солідарної пенсійної системи, шукати джерела її наповнення окрім ЄСВ.

Анна Нечай, міжнародний експерт, зауважила, що при побудові моделі роботи обов’язкової накопичувальної пенсійної системи необхідно врахувати позитивний світовий досвід запровадження таких систем з урахуванням адекватності порівняння демографії країн, стану економіки, інституційного розвитку, національних особливостей державного регулювання,  за наявності суспільної і політичної готовності та технічної спроможності застосувати позитивний міжнародний досвід. В інакшому випадку навіть найкращий світовий досвід не зможе бути фактично імплементований та паралізує реформу. Також вона наголосила на важливості розділення приватних та публічних коштів при побудові системи пенсійних накопичень, та запропонувала розглянути у якості компенсатора для людини відміну військового збору.

Учасники зустрічі дійшли згоди, що запровадження обов’язкової системи накопичувального пенсійного забезпечення є нагальної потребою часу. Подальша робота над механізмом запровадження здійснюватиметься в рамках робочої групи при Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Додатково було прийнято рішення визначитися з присутністю урядової сторони у складі Національної тристоронньої соціально-економічної ради (НТСЕР) та в оновленому складі провести перше засідання з питань накопичувальної системи пенсійного забезпечення.

 

Джерело: Міністерство соціальної політики України