Що таке біржовий фонд (ETF)?

Біржові фонди

Біржові фонди (від ETFs – Exchange Traded Funds) – це інструмент фондового ринку, який поєднує в собі найкращі риси інвестиційних фондів та акцій.

Мета біржових фондів – повторювати динаміку обраного за основу індексу. Наприклад, якщо протягом року індекс акцій «Української біржі» зростає на 30%, біржовий фонд, який копіює індекс, також повинен зрости на 30% без врахування витрат.

Іншою важливою характеристикою біржових фондів є їх висока ліквідність. Сертифікати фонду повинні вільно торгуватися на ринку заявок і давати змогу інвесторам купувати та продавати їх навіть в межах однієї торгової сесії.

Переваги та можливості

- Диверсифікація - придбавши лише один цінний папір, інвестор купує кошик активів, який лежить в його основі.

- Простота у використанні - купити та продати сертифікат біржового фонду можна через будь-який торговельний термінал як звичайну акцію. Купуючи сертифікат, інвестор фактично «купує ринок».

- Прозорість - пасивна стратегія управління портфелем передбачає, що інвестор завжди знає склад та структуру портфелю фонду, які мають відповідати складу та структурі обраного індексу.

- Низькі витрати – витрати біржових фондів значно нижчі, ніж витрати аналогічних інвестиційних фондів.

- Ліквідність - цінні папери біржового фонду можуть вільно продаватися і купуватися на біржі як звичайні акції, в тому числі і всередині дня.

- Біржовий інструмент – сертифікат біржового фонду можна використовувати у будь-яких біржових операціях, наприклад, при коротких продажах, або маржинальній купівлі. Крім того, інвестування в біржовий фонд дозволяє будувати різні індивідуальні інвестиційні та торгові стратегії.

Порівняльні характеристики біржових фондів, інвестиційних фондів та акцій

  ETF Інвестфонд Акції
Ціноутворення Real time Кінець дня Real time
Ціна входу Ринкова ВЧА Ринкова
Порядок купівлі брокер КУА, агенти брокер
Стратегія інвестування

Пасивне
управління

Активне
управління

Самостійне управління
Диверсифікація Висока Різна Немає
Ліквідність Висока Низька Різна
Операції з активом Купівля/продаж,
«маржиналка», intraday

Купівля/продаж

з 13:00
Купівля/продаж,
«маржиналка», intraday
Витрати інвесторів % брокеру

Премія, винагорода,
% брокеру

% брокеру

 

Світова індустрія ETF

Індустрія біржових фондів почала розвиватися не так давно, однак вже сьогодні вона є чи не найбільш швидкозростаючою галуззю у глобальній інвестиційній сфері. Перший біржовий фонд був запущений компанією State Street у 1993 році на американський індекс S&P500. Наприкінці 1990-х років кількість біржових фондів була все ще незначною – всього 33 фонди, а їх загальні активи складали лише $40 млрд. Переважна більшість фондів оберталася на ринку США, і перший європейський біржовий фонд був створений лише у 2000 році. Саме з початком нового тисячоліття в індустрії біржових фондів розпочався справжній бум. За наступних 10 років кількість фондів зросла у 74 рази, а їх активи – у 33 рази.

Тенденції останніх років свідчать про те, що біржові фонди користуються неабиякою популярністю у інвесторів, на тлі відчутного зниження інтересу до традиційних інвестиційних фондів. І це не дивно, адже біржові фонди мають чимало переваг у використанні, порівняно зі звичайними фондами. За офіційними оцінками, близько третини обсягу торгів у США припадає на операції з біржовими фондами.

Сьогодні лінійка біржових фондів не обмежується лише акціями та індексами. Активно створюються облігаційні, сировинні, металеві, валютні біржові фонди, фонди окремих країн та регіонів, фонди нерухомості, змішані фонди, фонди певного стилю управління (наприклад, захисні, або зростання), фонди з леверіджем, інверсні фонди тощо.

Як інвестувати в ETF

Інвестувати в біржовий фонд «Індекс Української біржі» надзвичайно просто. Є декілька способів придбати сертифікати фонду:

- Оформити купівлю в офісі «КІНТО»;

- Скористатися послугою «Цифровий підпис: купуй з дому», яка дозволяє купувати та продавати цінні папери дистанційно;

- Оформити договір на інтернет-трейдинг та самостійно купувати та продавати сертифікати фонду «Індекс Української біржі», а також акції провідних підприємств України в будь-який момент з власного комп’ютера;

- Звернутися до будь-якого брокера, який має доступ до торгів на Українській біржі, та придбати через нього сертифікати безпосередньо на біржі.